Marek Szyszko wykonuje tradycyjne ludowe zabawki drewniane, zajmuje się także rzeźbą, a na własne potrzeby wykonuje tradycyjny wiór osikowy. Od czasu do czasu z pozostającego po wytwarzaniu wióra materiału wykonuje drewniane łyżki. Zajmował się także wytwarzaniem tradycyjnych podlaskich zdobień okien (nadokienniki i podokienniki, tak zwana wyrezka).
Nawiązuje w swojej działalności do tradycji rodzinnych. Wujek zainspirował go do wykonywania rzeźb, zaś ojciec, który był kowalem, wykonał dla niego pierwsze dłuto, którego mimo upływu czasu używa do dziś. Tradycyjną zabawką podlaską, którą bawił się jako dziecko, był wykonany przez jego ojca tracz (w oryginale obciążony ziemniakiem). Tego rodzaju zabawki wykonuje współcześnie (ziemniak został zastąpiony klockiem drewnianym). Wykorzystuje do zdobienia zabawek wzory, które tradycyjnie na Podlasiu służą do zdobienia jajek wielkanocnych.
Twórca współpracuje z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Dla muzeum i innych instytucji kultury prowadzi warsztaty, na których dzieci mogą samodzielne złożyć tradycyjną zabawkę drewnianą (dwóch kowali). Każdy uczestnik warsztatów pod okiem rzemieślnika składa swoją zabawkę.
Jako rzeźbiarz wykonuje rzeźby (także wielkogabarytowe) z drewna osiki i topoli. Często wykonuje na rzeźby na indywidualne zlecenie. W kuźni po ojcu przy swoim starym domu zespawał sobie maszynę do produkcji wióra osikowego wzorując się na tradycyjnym drewnianym urządzeniu do wytwarzania wióra napędzanym kieratem.