Z racji rodzinnych tradycji, pan Wojciech Jan Świątkowski jest związany z branżą wikliniarską i plecionkarską praktycznie od zawsze… Z wykształcenia jest prawnikiem, jednak swoje życie zawodowe postanowił związać z kontynuowaniem rodzinnych tradycji, co czyni znakomicie przekazując zdobytą wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom. Jest nauczycielem zawodu koszykarz-plecionkarz w Łowickim Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz wykładowcą w Zespole Szkół w Jaworze.
Prowadzi rodzinną firmę w Lesznie opierając się na wieloletnich doświadczeniach oraz tradycjach rodzinnych, które podtrzymuje jako trzecie pokolenie, wkładając w swoją pracę całe serce. Podczas spotkania z Panem Wojciechem mogliśmy zaobserwować etapy produkcji wyrobów plecionkarskich od uprawy i przetwórstwa wikliny, w tym jej gotowania i suszenia, aż po gotowe produkty nagradzane i doceniane w całej Polsce i poza jej granicami. Dowiedzieliśmy się między innymi jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga wiklina przemysłowa, jak przygotowuje się ją do procesów wytwórczych, a także, że w plecionkarstwie najbardziej popularnym splotem jakiego się używa to splot pełnopleciony lub ażurowy, używane w zależności od wyrobu.
Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie pozwala Panu Wojciechowi prowadzić działalność w profesjonalny sposób, a pasja współtworzyć środowisko twórców związane z branżą wikliniarską. Pan Wojciech jest współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Plecionkarzy, gdzie pełni funkcję prezesa. Jest również członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy. Uczestniczył w wielu konkursów plecionkarskich, w których wyroby plecionkarskie zdobywały nagrody. Jest projektantem i wykonawcą architektonicznych form wiklinowych, pełnił też funkcję jurora na Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu w 2019 oraz 2023 roku.