Przedstawiamy dziś Jana Dudziaka, twórcę ludowego wykonującego tradycyjne zabawki drewniane. Tworzy od ponad 25 lat. Z zawodu jest technikiem ślusarzem, co pomaga mu w tworzeniu różnorodnych innowacji, urządzeń, które ułatwiają mu pracę nad zabawkami.
Jan Dudziak mieszka w Brzózie Stadnickej w gminie Żołynia. Brzóza w latach 1950-1980 była zagłębiem zabawkarstwa ludowego, więc od najmłodszych lat wychował się wśród zabawkarzy. Twórca kontynuuję tradycję tamtych czasów zachowując wzornictwo i kolorystykę, jednocześnie udoskonalając tworzone przez siebie wzory. Patrząc na stare wzory, ciągle wymyśla nowe wzory i kształty, stara się nadawać tradycyjnym zabawkom nowoczesny charakter. Drewniane zabawki mają coś wyjątkowego – duszę. Jak mówi: To nie żadne „Made in China” lecz „handmade”, drewniane, ręcznie malowane zabawki, wykonane z wielką starannością i precyzją. Nie wymagają baterii. Są ekologiczne, bezpieczne i ponadczasowe.
Sam wykonał swoje maszyny stolarskie: pilarkę tarczową, strugarkę wyrówniarkę i grubościówkę, wiertarkę. Wykonał także na bazie maszyny do szycia wyrzynarkę do drewna, na której wycina elementy swoich zabawek. Ostatnio wykonał urządzenie do szlifowania wałków. Jego inwencja w tworzeniu urządzeń do obróbki drewna jest warta podkreślenia jako odrębny rodzaj twórczości. Urządzenia te tworzy wyłącznie na swój własny użytek, są one jednak ciekawymi przykładami myśli technologicznej.
Sztandarowym wyrobem Twórcy jest konik, wykonuje go zgodnie z lokalną tradycją. Tradycyjny podkarpacki konik może być wolnostojącą zabawką, a może być koniem w zaprzęgu, ciągnącym wóz. Poza konikami Jan Dudziak wykonuje dzięcioły (chodzące po patyku), kaczki, motyle, wózki dla lalek, terkotki.
Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i samorządowymi. Prowadzi warsztaty i pokazy dla dzieci i dorosłych. Bierze udział w różnego rodzaju imprezach ludowych i folklorystycznych. Stypendium twórcze Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi wspiera Twórcę w kontynuowaniu tradycji zabawkarstwa ludowego z Brzózy Stadnickiej.