Konkurs „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje związane z obróbką drewna. Teraz drewno” adresowany jest do pełnoletnich twórców ludowych i artystów, rękodzielników, rzemieślników oraz podmiotów prowadzących działalność twórczą i wytwórczą w zakresie obróbki drewna na obszarach wiejskich, ale również w miastach związanych z gospodarką rolną, na obszarze całej Polski. Dostępne są trzy kategorie konkursowe:
Praca zgłaszana do konkursu powinna być jednoznacznie przypisana do jednej z wyżej wymienionych kategorii, a w jej ramach może zostać zgłoszona tylko jedna praca. Prace muszą pozostawać własnością Zgłaszającego i być przezeń wykonane. Do Konkursu nie mogą być zgłaszane prace, które brały udział w innych konkursach i powstały wcześniej niż w roku 2015.
Do celów Konkursu należą:
Zgłoszenia konkursowe powinny być przesłane do odpowiedniego terytorialnie biura regionalnego NIKiDW – biura te wyszczególnione są w Regulaminie Konkursu. Zgłoszenia oceniane są pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z kryteriami oceny określonymi w Regulaminie. W ramach każdej kategorii konkursowej 10 najwyżej ocenionych prac uzyska status laureata I etapu Konkursu i przejdzie do II etapu. Polega on na przesłaniu pracy do siedziby NIKiDW, gdzie będzie ona oceniana przez Jury Konkursu. Trzy najwyżej ocenione prace otrzymają nagrody konkursowe (rzeczowe):
Na zakończenie konkursu zostanie zorganizowana gala z udziałem laureatów oraz wystawa ich prac w siedzibie NIKiDW w Warszawie..
Konkurs składa się z dwóch etapów – regionalnego i ogólnopolskiego. W ramach pierwszego etapu zainteresowani udziałem przesyłają opis i dokumentację swojej pracy na formularzu zgłoszeniowym, w formie elektronicznej lub tradycyjnej, do dnia 31 sierpnia 2023 r. Zgłaszający ma do wyboru jeden z czterech sposobów nadesłania zgłoszenia konkursowego:
Organizacja wystawy konkursowej odbywać się będzie w terminie grudzień 2023 r./styczeń 2024 r. w siedzibie Organizatora w Warszawie.